Baş dönmesi ve Denge Bozukluklarının Tanısı

Baş dönmesi ve denge bozukluklarında tanı doğru tedavinin anahtarıdır.

En sık görülen baş dönmesi nedeni BPPV (Kristal oynaması) çok tipik örnektir. Bilindiği gibi BPPV oluş mekanizması iç kulakta statik denge organı olan Utrikül adı verilen alandan hareket halindeki dengemizi sağlayan yarım daire kanallarına otolit adı verilen kristallerin kaçmasıdır. Bu kaçış sonrasında kristaller nerede ise bulunduğu yere göre semptom verir. Tedavisi de bu alana özeldir. Dolayısıyla bu kaçışın nereye olduğunu bilmek çok önemlidir.

 

Kristal oynamasında tanı yöntemleri

 

 

Baş dönmesi yakınması ile başvuran hastanın ilk değerlendirmesi göz hareketlerinin analizi ile olur. Çünkü göz kaslarının denge organı ile olan ilişkisi sorunun gözlere yansıması ile ortaya konur.

 

 

Spontan nistagmus değerlendirilmesi

 

 

Kristal oynaması dışı baş dönmesi ve denge bozukluklarının tanısı daha karmaşıktır ve özel değerlendirmeler gerektirir. Öncelikle sorunun beyin uzantıları ile ilişkisini hissettirebilecek tetkik yöntemlerimiz vardır.

 

 

Okulomotor testler iç kulak gerisinde sorun olup olmadığını bize yansıtabilecek eski bir değerlendirme yöntemi

 

 

Baş dönmesi sorununun statik denge merkezinde mi olup olmadığını ayırt etmek için sanal gerçeklik modellerinde özgün incelemeler ile değerlendirme yapmak mümkündür. Özellikle sanal gerçeklik sistemi ile sağlanan bu incelemeler tanıda önemli kolaylıklar sağlamıştır.

 

 

Statik denge merkezinin hastalıklarını sorgulayan SVV Testi

 

 

 

 

20 yıl önce tanımlanan son 10 yıl içinde video sistemlerine adaptasyonu ile daha etkin ve doğru tanı koymamızı sağlana inceleme baş sarsma uygulaması ive bunun video uygulaması ile (VHIT) hastalığın hareket halinde dengemizi sağlayan hangi kanaldan kaynaklandığını anlama imkanı bulduk. Bu gelişme baş dönmesi ve denge bozukluklarının tanısında devrim niteliğinde olmuştur.

 

 

Video Head impulse testi ile iç kulak yarım daire kanallarının değerlendirilmesi

 

 

VHIT incelemesi pratikte uygulanmakta olan başka bir denge değerlendirme testi ile harmonize edilerek özellikle denge sorunlarının fonksiyonel değerlendirmesinde, vestibüler migren hastalığı ve araç tutması değerlendirmesinde önemli bilgiler veren bir tetkik biçimi geliştirilmiştir. fHIT (Fonksiyonel Head Impulse Testi) adı verilen bu inceleme baş hareketi sırasında kişinin karşısında bulunan harflerin doğru değerlendirilip değerlendirilemediğini ortaya koyar. Çünkü hareket halinde iken denge sorunu olan kişiler gazete kitap okuyamazlar.

 

 

Vestibüler değerlendirmede fonksiyonel bilgi veren tetkik aracı: fHIT

 

 

Son 25 yıl içinde popüler olan büyük öneme sahip denge sistemini değerlendirmemize fırsat veren bir başka yöntem statik denge organı ve bu organın bağlantıda olduğu denge sinirlerinin boyu ve göz kasları ile olan ilişkisi vasıtasıyla bu bütünlüğü değerlendiren tetkiktir. VEMP adı verilen bu test ile gene statik denge organımız ve denge sinirlerinin fonksiyonu hakkında bilgi sahibi olmaktayız.

 

 

VEMP testi ile iç kulak yapılarının değerlendirilmesi

 

 

Denge sisteminin değerlendirmesinde bizlere son noktayı koyan inceleme yöntemi Dinamik Postürografidir. Özellikle denge kaybı olan hastalarda denge kaybına neden olan sorunun belgelenmesi tedavi açısından altın değerinde bilgidir. Ayrıca denge bozukluğunun önemi hakkında da bilgi verir. Denge rehabilitasyonu öncesinde kaçınılmaz araştırma yöntemlerindendir. Bu cihaz hastanın tedavi programı sırasında iyileşmenin değerlendirmesinde ve kayda geçirilmesinde kullanılmaktadır aynı zamanda. Ancak özellikle denge rehabilitasyonuna da doğrudan katkıda bulunan uygulamaları vardır. Denge merkezinin kaçınılmazlarındandır.

 

 

Dinamik postürografi platformu kullanılarak hastanın değerlendirilmesi ve tedavi uygulamaları