Denge Bozuklukları için Ev Egzersizleri

Denge tedavi merkezlerinde Vestibüler Rehabilitasyon tedavi şansı olamayan hastalarımız için evde uygulanmak üzere önerdiğimiz denge hareketleri Cowtorne Cooksey tarafından önerilmiş olan egzersizlerdir.

Bu hareketleri uygulayan hastaların mutlaka refakatçi eşliğinde bu egzersizleri gerçekleştirmesi bir gerekliliktir. Özellikle ayakta ve yürürken yapılan bu egzersizler sırasında hastanın düşme riski bulunmaktadır.

Egzersizler ev ortamında gözler ve baş hareketleri bir koordinasyon oluşturarak doğrudan denge reflekslerini uyandırmaya ve geliştirmeye yöneliktir. Bu hareketlerin hastanın durumuna göre KBB Hekimi önerileri doğrultusunda yapılması esastır.

Ayakta ve yürüyerek yapılan egzersizlerde ise tedaviye derin duyu sistemlerinin de eklenmesi öngörülmüştür. Kişinin içinde bulunduğu ortamı algılıyor olabilmesi denge için kaçınılmazdır. Ayak tabanından itibaren bu duyuların şekillenmesi, eklemlerden gelen sinyallerin algısı beyin sapındaki denge çekirdeklerini uyararak dengenin yeniden yapılandırılmasında katkıda bulunur.

Yatar durumda uygulanacak ev denge egzersizleri

 

Oturur vaziyette uygulanacak ev denge egzersizleri

 

 

 

 

Ayakta iken uygulanacak ev denge egzersizleri(Mutlaka refakat eşliğinde düşme önlemleri alınarak yapılmalıdır)

 

 

 

 

 

Yürüyerek yapılan ev egzersizleri