Günlük Yaşam Sorunları

Kapalı alan korkusu (Klostrofobi)

Kapalı alan korkusu bir anksiyete tipidir. Kaçma imkanının bulanamayacağı önyargısı ile gelişen irrite edici korku ve panik ataktır. Küçük alanlarda panik yaşanır. Penceresiz küçük oda, küçük uçak, küçük otomobil, asansörde kalmak, MR çekilmesi bu ti..

Yükseklik korkusu (Akrofobi)

Sıklıkla denge sorunu olan hastalarda ortaya çıkar. Üzerine anksiyete eklenince şekillenir. Özellikle denge sistemine katkıda bulunan derin (dokunma) duyusu ve iç kulak yapılarının (utrikül ve sakkül) etkileşimindeki sapmalar sonucu oluşur. Yükseklik..

Deniz Tutması

Aslında deniz tutması sorunlarında da mekanizma araç tutmasına benzerdir. Beyinde yanlış algılama süreci benzer şekilde gelişmektedir. Ancak denizde referans noktasının araçta olduğu gibi var olmaması sorunu arttırmaktadır. Karaya paralel seyreden bi..

Araç Tutma Hastalığı

Vücudun duyu organlarından beyne karmaşık mesajların gitmesi sonucu gelişir. Bulantı ve kusma ile kendisini gösterir. Özellikle bu süreçte vücudun yerçekimine bağlı dengesini düzenleyen utrikül ve sakkül adı verilen yapılar sorun teşkil eder. Bu yapı..